-Wystawa „Apostolado”-

Drodzy Miłośnicy Sztuki,
pewnie myśleliście że skoro rok elgrekowski dobiegł końca, to w zapomnienie pójdzie postać El Greco i nasz Św. Franciszek. Otóż miło mi Państwa poinformować, że wydarzenia minionego roku nie tylko przyczyniły się do ogromnego rozgłosu i odkrycia na nowo bogatej twórczości Greka z Toledo, ale rzuciły także jaśniejsze światło na jego życie i dzieła. Półtora miliona turystów odwiedzających miasto nad Tagiem, liczne wystawy a wśród nich, jakże ważne te toledańskie: Grek z Toledo (El Griego de Toledo) i El Greco: Arte y Oficio czy La Biblioteca del Greco w Museo del Prado w Madrycie.

El Greco to nie tylko historia, to także spojrzenie w przyszłość, dzięki jego talentowi i pozostawionej twórczości. Tak pewnie tak myśleli wybitni artyści m.in. Pablo Picasso, Marc Chagall czy Ignacio Zuloaga, którzy na przełomie XIX i XX wieku szukali inspiracji odległych czasach, natchnienia i twórczego zapału w duchu niezwyczajnych dzieł, co fantastycznie ukazała kolejna wystawa El Greco & Pictura Moderna w madryckim Muzeum Prado.

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy Grupy Ławeczka. Ich prace, to owoc pleneru malarskiego, który miał miejsce w Toledo. Dziś bierzemy udział w wystawie krakowskiego malarza Mirosława Sikorskiego. Prezentowany cykl poświęcony dwom postaciom-kardynałom: Fernando Niño de Guevara i Juan Tavera to współczesne odczytywanie obrazów Malarza z Kandii, szukanie inspiracji współczesnego Artysty, który z wrodzoną pieczołowitością, pochyla się nad starymi płótnami. Tu eksperymentalna konwencjonalność i współczesna wizja Sikorskiego przenika się nawzajem.

Mirosław Sikorski – malarz, sporadycznie rysownik. Urodzony w 1965 roku. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie w latach 1980-85. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w latach 1985-90. Dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha, aneks z grafiki w pracowni prof. Stanisława Wejmana. Pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie od 1996 roku. Do 2009 roku był współpracownikiem dydaktycznym prof. Jacka Waltosia. Adiunkt od 2004 roku.  Od roku 2005 prowadzi zajęcia teoretyczne i warsztatowe dla studentów I-go roku – „Podstawy widzenia artystycznego”. Od 2010 roku prowadzi pracownie studentów I-go roku na Wydziale Malarstwa, dla kierunków; Malarstwo, Scenografia oraz Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych.

Zapraszamy na fotoreportaż z otwarcia wystawy autorstwa Rafała Pezlera