-Emisja Dukatu Lokalnego 4 FRANKI-

1 września 2018r.
godz. 9.00
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach oraz Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym
Emisja Dukatu Lokalnego 4 FRANKI

Emisja Dukatu Lokalnego  4 FRANKI przez Mennicę Polską rozpocznie obchody 100. lecie powstania Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Muzeum Diecezjalne w Siedlcach we współpracy z Mennicą Polską wyemituje DUKAT LOKALNY. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu upamiętnić 100. rocznicę powstania Muzeum oraz wypromować znajdujący się w naszych zbiorach jedyny w Polsce obraz El Greca: Ekstaza św. Franciszka (1580). W 1918 roku, z chwilą odzyskania przez Polskę Niepodległości i wskrzeszenia Diecezji Siedleckiej, biskup Henryk Przeździecki erygował Muzeum Diecezjalne, którego dyrektorem został ks. Karol Dębiński. Do muzealnych zbiorów został włączony obraz El Greca, co zdecydowanie podniosło walory artystyczne naszej placówki oraz stanowi najważniejszą atrakcję Siedlec.  W 2017 roku obraz przeszedł konserwację, która pozwala dostrzec szybkie pociągnięcia pędzla, niepowtarzalną kolorystykę, wyraźną fakturę płótna, wskazując, że dzieło mógł namalować tylko człowiek o głębokiej, wręcz mistycznej wierze – El Greco. Zbiory są nieustannie powiększane, co sprawia, że muzeum staje się jedną z najważniejszych placówek we wschodniej Polsce.

Na awersie Dukat przedstawia fragment siedleckiego obrazu El Greca, ukazując z profilu postać św. Franciszka, na tle którego zarysowuje się malarska paleta z autorem i tytułem dzieła. Nad postacią półkolem umieszczono w jednym wierszu napis: 4 FRANKI. Rewers ukazuje charakterystyczny element dekoracyjny siedleckiego muzeum, zaś pośrodku widnieje logo Jubileuszu.