-Konferencja prasowa-

W piątek, 21 lutego, w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach odbyła się konferencja prasowa inaugurująca obchody Roku El Greca. Wzięli w niej udział: biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Robert Mirończuk, ambasador Grecji Tasia Athanasiou, wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki oraz prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Podczas spotkania dyrektor Muzeum Diecezjalnego zaprezentował planowane wydarzenia związane z obchodami Roku El Greca. – Każdego siódmego dnia miesiąca odbędzie się spotkanie z dziełem El Greca omawianym przez wybitnych historyków sztuki pod hasłem „Spotkanie z jednym obrazem El Greca”. Nie zabraknie też konkursów wiedzy o malarzu w województwie mazowieckim i lubelskim na poziomie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej oraz mazowieckiego i lubelskiego kuratora oświaty. Zaplanowano również warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży oraz pokazy filmów związanych z El Grekiem – wyliczył ks. R. Mirończuk.

Promocja twórczości malarza i Siedlec

– El Greco był malarzem, który miał wielkie wyczucie rzeczywistości ziemskiej i tego, co pozaziemskie, nadprzyrodzone. Przez swoje obrazy potrafił wyrazić tajemnicę ludzkiego przemijania i kruchości, dając jednocześnie odniesienie do tego, co trwałe i niezmienne – do Boga – przyznał bp Z. Kiernikowski. Wyraził także nadzieję, że Rok El Greca oraz wydarzenia towarzyszące obchodom pomogą dzisiejszemu człowiekowi patrzeć lepiej na rzeczywistość ziemską, by móc właściwie oceniać dobra doczesne i dążyć do tego, co jest nieprzemijające. Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej, podziękował diecezji siedleckiej za wszelkie starania, by obraz El Greca był znany w całej Polsce.

– Mam nadzieję, że Międzynarodowy Rok El Greca będzie inspiracją dla młodych ludzi, by innym okiem popatrzyli na otaczającą ich rzeczywistość. Jako ministerstwo edukacji narodowej obejmiemy patronat nad konkursami skierowanymi do dzieci i młodzieży, dotyczącymi życia i twórczości El Greca. Wystawienie „Ekstazy św. Franciszka” na Zamku Królewskim w Warszawie będzie też impulsem do przygotowania od strony duchowej wizyty papieża Franciszka w Polsce – stwierdził wiceminister.

Goszcząca w Siedlcach ambasador Grecji przyznała, że uczestnictwo w obchodach Roku El Greca, artysty, którego spuścizna należy do całej ludzkości, jest powodem dumy dla Grecji. – Gdy ks. Robert zaproponował mi udział w obchodach Roku El Greca, byłam wielce uradowana. Obiecałam, że odwiedzę Siedlce, aby właśnie zobaczyć ten wyjątkowy obraz – przyznała T. Athanasiou. I uzupełniła: – Cieszę się, że my, Grecy i Polacy, dzielimy również wspólne dziedzictwo kulturowe. Jako ambasada staramy się wspierać wszelkie działania mające na celu promocję twórczości tego malarza w Polsce. We współpracy z Instytutem Cervantesa organizujemy pokaz filmu „El Greco”. Mamy nadzieję, że będziemy mogli pokazać ten obraz również w Siedlcach.

Uczestniczący w konferencji prezydent Wojciech Kudelski wyraził nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy o mieście będzie głośno w całym kraju. – Ufam, że w ramach obchodów Roku El Greca do Siedlec przyjedzie wielu turystów, którzy będą mogli podziwiać piękno naszego regionu. Rozpoczynamy dzisiaj promocję obrazu El Greca. Planujemy konferencje naukowe w Warszawie i Krakowie, na które nasz obraz będzie wypożyczony – zapowiedział.

W spotkaniu wziął również udział ks. prałat Zdzisław Borkowski, który przypomniał historię odnalezienia obrazu na plebanii w Kosowie Lackim. – Pamiętam, że 1 kwietnia 1966 r. ukazał się artykuł o odnalezieniu obrazu El Greca, a już następnego dnia przeżywaliśmy prawdziwy najazd historyków i znawców sztuki. Była to wówczas wielka sensacja – wspominał ks. Z. Borkowski.

Na zakończenie konferencji każdy z uczestników mógł stanąć naprzeciw dzieła El Greca i kontemplować ekstazę św. Franciszka.

W dniu 21 lutego 2014 o godz. 12.00 w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach miała miejsce konferencja prasowa z okazji otwarcia Roku El Greco. Wzięli w niej udział: Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Tasia Athanasiou – ambasador Grecji, Tadeusz Sławecki – wiceminister Edukacji Narodowej, Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec oraz ks. Robert Mirończuk – dyrektor Muzeum Diecezjalnego. (XMC)