-El Greco-

El Greco (Dominikos Theotokopulos,
j. gr. Δομήνικος Θεοτοκόπουλος)
urodził się na Krecie, kształcił się u wybitnych weneckich artystów, jak Tycjan czy Tintoretto. Następnie przybył do Rzymu, skąd wyruszył na półwysep Iberyjski.

Przez resztę życia mieszkał w Toledo, gdzie powstały wyjątkowe płótna malarza. Większość dzieł dotyczyła tematyki religijnej. Wówczas w okresie wielkiego rozkwitu kultu religijnego, sumienia ludzkie kształtowały dzieła mistyków hiszpańskich, jak karmelitanki św. Teresy z Ávili, karmelity św. Jana od Krzyża czy franciszkanina św. Piotra z Alkantary. Temu z zachwytem podziwiamy: Chrystusa uzdrawiającego ślepca (1570), Adorację imienia Jezus (1578-1579), wielekroć malowane Obnażenie z szat zw. popularnie Expolio (1577-1579) czy umiłowany przez El Greca temat świętego Franciszka, gdzie na ponad 40 zachowanych przedstawień, jedno znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Jego twórczość uzupełniają liczne portrety (Portret Ojca Hortensia, 1608-16014), sceny mitologiczne (Laokoon, 1604-1614) i pejzażowe (Widok i plan Toledo, 1610). Mimo blisko 400 dzieł, które namalował El Greco, został całkowicie zapomniany przez świat. Ani syn Jorge Manuel, ani żaden z uczniów nie był w stanie kontynuować wyjątkowego i specyficznego stylu El Greca. Dopiero nowe spojrzenie impresjonistów przyczyniło się do ponownego odkrycia twórczości El Greca. Przykładem może być siedlecki obraz, gdzie oryginalną sygnaturę Δομήνικος Θεοτοκόπ…… przykryto nieudolnym napisem: „A van Dück”, co zapewne miało podnieść wartość płótna przy sprzedaży przez warszawskiego antykwariusza.

Będąc posiadaczami jedynego w Polsce płótna wybitnego malarza chcemy włączyć się w Międzynarodowe obchody Roku El Greca. Rada Muzealna powołała Komitet Organizacyjny, który został zaakceptowany przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. W komitecie honorowym Roku El Greca wezmą udział przedstawiciele władz Kościoła Katolickiego, ministrowie: Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Edukacji Narodowej; przedstawiciele świata dyplomatycznego (ambasadorowie Republiki Greckiej, Królestwa Hiszpanii i Republiki Włoskiej). Do współpracy przystąpił Zamek Królewski w Warszawie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Galeria Sztuki Gufo Grande z Warszawy, Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz wiele innych instytucji. Wydarzeniom Roku El Greca towarzyszyć będzie patronat medialny podjęty m.in. przez Telewizję Polską, Rzeczypospolitą, Gościa Niedzielnego, Niedzielę, Radio Podlasie czy portal Podlasie24.

Organizatorom zależy na tym, żeby wydarzenie nie skupiło się wyłącznie lokalnie, temu podjęto szereg różnych inicjatyw. Do najważniejszych należy Międzynarodowa Konferencja Naukowa SZTUKA DOBY EL GRECA zorganizowana na Zamku Królewskim w Warszawie i pałacu Ogińskich w Siedlcach czy prezentacja obrazu El Greca w Warszawie i Krakowie, ogólnopolski konkurs literacki SIEDLCE – PRZYSTANEK EL GRECO czy konkurs wiedzy El Grecu.

Muzeum Diecezjalne w Siedlcach zaprasza Państwa do zwiedzenia naszych zbiorów i współpracy w rozpoczynającym się Roku El Greca.